W ostatnich latach gaming i e-sport sukcesywnie zyskują na popularności. Rok ubiegły okazały się jednak wyjątkowo trudny dla fanów tej formy rozrywki. Ceny komponentów, szczególnie kart graficznych, poszybowały nierzadko do absurdalnych wartości. Czy to znaczy, że w najbliższej przyszłości komputer gamingowy musi być horrendalnie drogi? Sprawdźmy, co tak naprawdę kryje się w cenie komputera?
Komputer gamingowy – Najdroższa jest perła
Dla graczy najważniejsza jest oczywiście karta graficzna. Nic dziwnego skoro to właśnie ona odpowiada za płynność oraz jakość generowanego obrazu na monitorze. Od kilku generacji zauważamy trend, gdzie to właśnie ten komponent ma decydujący wpływ na finalną cenę zestawu. Koszt topowych kart bywa często wyższy niż suma wszystkich pozostałych komponentów. Oczywiście chcąc uzyskać zadowalające wrażenia z rozgrywki nie musimy sięgać od razu po najdroższego Radeona czy Geforce’a. Układy zajmujące niższy szczebel cenowy posiadają więcej mocy niż możecie się tego spodziewać. Przykładowo RTX 3060 Ti wystarczy, aby komfortowo ograć każdy najnowszy tytuł w rozdzielczości 1080p i 1440p.
Karty graficzne Nvidii z serii 3000 okazały się prawdziwym przebojem, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Sięgali po nie gracze oraz profesjonalni użytkownicy w postaci grafików czy animatorów. Układy z rodziny Ampere okazały się także bardzo skuteczne w kopaniu kryptowalut, co przyczyniło się do ich szybkich braków oraz wywindowania cen. Na skutek wielu czynników ekonomicznych ostatnio doszło do załamania rynku krypotwalu, a tym samym zainteresowanie użytkowaniem kart graficznych do kopania zmalało, co ma swoje przełożenie na ich ceny.
Serce gamingowej bestii
Na tym polu walczą dwaj konkurenci w postaci Intela i AMD. Zależnie od dobranego modelu procesora może być to drugi najdroższy komponent w komputerze zaraz po karcie graficznej. O cenie CPU w dużej mierze decyduje ilość rdzeni, wątków oraz na jaką platformę (socket) został przeznaczony. Teoretycznie im więcej rdzeni fizycznych mamy pod ręką, tym lepiej. Nie jest jednak to tak proste, ponieważ dużo zależy od ich sprawności, na co wpływa architektura układu. W tym wypadku istotny jest parametr IPC (Instructions Per Clock), określający liczbę instrukcji wykonywanych przez procesor podczas określonego cyklu zegara. Decyduje on o efektywności pracy każdego rdzenia z osobna.
W procesorach stosuje się również wielowątkowość, czyli tzw. rdzenie logiczne. Intel określa ten parametr, jako Hyper Threading (HT), a AMD stosuje termin Simultaneous Multithreading (SMT). Wątki nie równają się fizycznym rdzeniom, dlatego procesor sześciordzeniowy może wykazać się większą sprawnością niż jednostka posiadająca cztery rdzenie i osiem wątków. W tym aspekcie wszystko jednak zależy od ogólnej optymalizacji oprogramowania. Zaleca się, żeby komputer do gry miał co najmniej cztery rdzenie i osiem wątków. Złotym środkiem dla graczy-entuzjastów oraz osób zajmujących się streamingiem na chwile obecną są jednostki sześciordzeniowe posiadające dwanaście wątków (zapewniamy takie w naszych modelach).
Płyta główna to podstawa
Płyta główna to podstawowa część komputera, na której osadzone są wszystkie tworzące go komponenty. To w dużej mierze od niej zależy czy wykorzystamy potencjał drzemiący w całej platformie. Dobrej jakości płyta główna musi zapewnić stabilne napięcie dla procesora oraz przy okazji utrzymać niskie temperatury pracy. Do tego nie zapominajmy o ewentualnej możliwości podniesienia częstotliwości pracy CPU (automatyczne lub ręczne) oraz dostosowaniu parametrów pamięci RAM. Decyduje ona również o możliwości przyszłej rozbudowy komputera. Cena płyty waha się w zależności od jakości wykonania, użytych komponentów oraz czy posiada zintegrowany układ Bluetooth i wbudowane Wi-Fi.
Pozostając jeszcze przy płycie głównej osobny akapit należy się pamięci i dyskom. Zależnie od ilości, prędkości oraz wykonania modułów RAM mogą one być względnie tanim lub jednym z droższych komponentów w komputerze. Wszystko zależy od tego, na jakiej platformie i jakim celu składamy nowy PC. To samo tyczy się dysków. Ceny zależą od pojemności oraz technologii wykonania nośnika danych. Od wielu miesięcy obserwujemy trend, gdzie jednostki SSD skutecznie wypierają HDD w kwestii stosunku pojemności do ceny.
Ciepło – zimno
Warto pamiętać też o chłodzeniu procesora. Musi być dobrane odpowiednio do możliwości procesora. Jeśli CPU generuje więcej ciepła niż chłodzenie jest w stanie rozproszyć, to scenariusz ten oznacza wyłącznie kłopoty. W tym wypadku płyta główna, chroniąc procesor przed uszkodzeniem będzie automatycznie zmniejszać prędkość zegara, co przykładowo w grach może spowodować wręcz czkawkę animacji. Jednocześnie dobry cooler to także ukojenie dla uszu. W tym przypadku ceny są bardzo zróżnicowane, od kilku złotych (prosty cooler) po nawet kilka tysięcy złotych (custom loop).
Przy okazji także nie warto oszczędzać na zasilaczu. Chodzi nie tylko o kwestie akustyki. Dostarcza on mocy wszystkim podzespołom, dlatego należy zwrócić uwagę na jego certyfikat sprawności. Tani o niewiadomym pochodzeniu zasilacz nie gwarantuje poprawnej pracy zestawu. Do tego warto zaopatrzyć się w PSU o delikatnie większej mocy niż wymaga tego nasz komputer do gry. Na stronach producentów zasilaczy dostępne są kalkulatory poboru mocy, które takie zadanie ułatwiają.
Prezentacja komputera do gry
Tyle o podzespołach, a co z wyglądem? Przecież stanowisko gracza nie może być nudnym stolikiem z czarnym pudłem bez wyrazu. Wygląd nadaje charakteru, inspiruje i definiuje, co jest dla nas ważne. Chcąc wprowadzić do naszego komputera trochę kolorów musimy oczywiście liczyć się z dodatkowym wydatkiem, bo komponenty z oświetleniem zwykle są droższe niż ich odpowiedniki bez dodatkowych LEDów. Jeśli już decydujemy się na światła, wypada rozważyć też obudowę z “oknem”, która pozwoli zajrzeć do wnętrza naszego komputera i odpowiednio wyeksponować wszystkie komponenty zawierające oświetlenie LED.
Dla nas komputer gamingowy to coś więcej niż „gotowe pudełko z wyposażeniem”. W każdy projekt inwestujemy naszą wieloletnią wiedzę, doświadczenie i pasję do gamingu. Wiemy, co działa, wiemy jak to działa i wiemy też skąd pozyskać solidne elementy, by gwarantowały niezawodność i wydajność. Wiemy też, jak skutecznie zoptymalizować cenę komputera, żeby spełniał oczekiwania współczesnych graczy. Satysfakcja gwarantowana!