Dziś pochylimy się nad tematem odnośnie starszego sprzętu komputerowego. Poniżej przedstawiamy pomysły do czego może posłużyć stary komputer, który swoje dni chwały ma już dawno za sobą.
Na naszym blogu poruszyliśmy już kwestię modernizacji komputera – od czego zacząć i na co zwracać szczególną uwagę. Mamy jednak świadomość, że istnieje spora grupa konsumentów unikających tego typu zabiegów, gdzie w imię wygody i oszczędności czasu wolą zainwestować od razu w zupełnie nową jednostkę. Wtedy pojawia się jednak problem co począć ze starym sprzętem? Niepotrzebne zagracenie szafy optymalnym rozwiązaniem nie jest. Pierwsze co przychodzi na myśl to pewnie wystawienie ogłoszenia na OLX lub innej podobnej platformie. Nim do tego dojdzie mamy do zaproponowania kilka alternatywnych propozycji 😃
Prywatna chmura na wyciągnięcie ręki
Usług w postaci archiwizacji w chmurze współcześnie nie brakuje. Istnieje pokaźna oferta darmowych rozwiązań, ale te z wiadomych powodów mają swoje większe lub mniejsze ograniczenia. Bardziej zaawansowane narzędzia wymagają już opłaty abonamentowej. Jednocześnie dla niektórych niedogodnością może być fakt, że nie posiadamy nad takimi rozwiązaniami 100-procentowej kontroli. Między innymi dlatego w ostatnich latach na popularności zyskał segment urządzeń typu NAS.
Serwer plików NAS (network attached storage) to nic innego jak zminiaturyzowany komputer, którego system operacyjny zoptymalizowano pod kątem obsługi narzędzi sieciowych z naciskiem na archiwizację plików. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz stary komputer samemu dostosować do tego typu zadań. Wypada podkreślić, że nie musi on charakteryzować się kosmicznymi parametrami. Wpisując w Google nazwę FreeNAS znajdziecie masę artykułów, poradników i przede wszystkim darmowych narzędzi przydatnych w konfiguracji własnego domowego serwera.
Wygodny streaming multimediów
W wolnej chwili warto sięgnąć po odrobinę rozrywki pod postacią filmu albo muzyki. Jak pewnie się domyślacie odrodzony stary pecet pod postacią NAS-a posłuży nie tylko do archiwizacji dokumentów. Z powodzeniem sprawdzi się w roli multimedialnego HUB-a udostępniającego multimedia na szereg urządzeń w domu i poza nim. Jednocześnie w przypadku leciwych PC obecność napędu optycznego stwarza sposobność odtwarzacza oraz archiwizacji własnej biblioteki krążków DVD lub audio CD. Wszystkim filmożercom polecamy zainteresować się darmowym narzędziem Plex Media Server.
Retro gaming zawsze w cenie
Na przeróżnych platformach możemy znaleźć sporo odświeżonych klasycznych gier zoptymalizowanych tak, aby działały poprawnie na współczesnym sprzęcie. Wystarczy wskazać rodzimy GoG.com. A co jeśli już posiadamy jakieś klasyki na oryginalnych krążkach? Wtedy niespecjalnie będzie przemawiać do nas idea ich ponownego zakupu w wersji cyfrowej. Wypada także wspomnieć, że przez zawiłe prawa autorskie i licencje wiele świetnych klasyków nigdy nie trafi na współczesne maszyny. Daleko nie trzeba szukać. Seria No One Lives Forever jest tego idealnym przykładem.
Mający więcej niż 10 lat stary PC łatwo przerobimy na retro-maszynkę. Wystarczy sięgnąć po Windows XP. O kompatybilność leciwego sprzętu nie musicie się martwić. Po chwili spędzonej z dobrym wujkiem Google dokopiecie się do niejednego zbioru sterowników. Idąc dalej, nic także nie stoi na przeszkodzie, aby taki komputer przerobić na klasyczny system arcade. Bardziej uzdolnieni manualnie mogą nawet pokusić się o wykonanie odpowiednio wyglądającej obudowy dla takiego automatu.
Własny serwer gamingowy
Przygotowany własnoręcznie NAS z powodzeniem posłuży w roli podręcznej biblioteki gier. Do tego idealnym wyborem będzie platforma Steam pozwalająca na dowolne wskazanie archiwizacji biblioteki gier w obrębie komputera i lokalnej sieci. W ten sposób można także “składować” gry kolekcjonowane na GoG.com. Swoje zbiory w obu przypadkach można udostępniać na inne komputery w obrębie jednego domu. Tego typu rozwiązanie docenimy także przygotowując wszelkiej maści lokalne turnieje lub niezobowiązujące lan-party. Wszystkie komputery w obrębie jednej imprezy otrzymują szybki i bezpieczny dostęp do tych samych plików, co znacznie ułatwia organizację imprezy.
Na leciwym pececie bez przeszkód postawimy także lokalny lub udostępniany globalnie serwer w dowolną grę. Nieważne czy mówimy o Minecraft lub Counter-Strike’u. Tego typu przedsięwzięcie nie wymaga sporych zasobów systemowych, o ile nie będziemy szaleć z ilością miejsc dla graczy. Rzecz jasna im starszy tytuł, tym zapotrzebowanie na moc obliczeniową odpowiednio maleje.
Sleeper PC…
Standard PC wprowadzony na początku lat 90. ma wiele zalet. Jedną z nich jest wsteczna kompatybilność podzespołów. Tym sposobem łatwo ożywimy każdą płytę główną współczesnym zasilaczem, o ile posiada ona główną wtyczkę 24-pin plus dodatkową 4-pin dla CPU. Rozstaw montażu płyty głównych także nie uległ większym zmianom na przestrzeni lat. Co to oznacza? W skrócie leciwe podzespoły zamontujemy w nowoczesnej obudowie oraz nowoczesne komponenty dość łatwo idzie zaadaptować do bardzo starej obudowy.
Core i7-10700K wraz z RTX 3070 schowane w skrzynce pamiętającej rok 2000? 😁 Wszystko jest możliwe przy odrobinie wyobraźni i determinacji. Tylko pamiętajcie, że im bardziej łakome na prąd podzespoły, tym więcej oddają ciepła, co w przypadku tak starych obudów rodzi wyzwanie w zakresie chłodzenia. Bierzmy także pod uwagę rozmiar komponentów – na przestrzeni lat karty graficzne bardzo się roztyły. Wpiszcie frazę sleeper PC na YouTube, a znajdziecie sporo inspiracji do realizacji nowego projektu.
Nauka i majsterkowanie
Stary komputer stwarza sposobność do różnych eksperymentów. Jeśli my lub inni domownicy nic nie wiedzą o składaniu PC, to nie ma lepszej okazji do eksploracji tematu. Sięgając po leciwe akcesoria nie musimy bać się, że ewentualna usterka z naszej winy zaboli w kieszeń. To chyba najłatwiejszy sposób aby przekonać się, że komputery nie są czarną magią 😎 Tym sposobem nauczymy się diagnozować nie tylko najprostsze problemy, bo gdy mamy już pod ręką uszkodzony sprzęt, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poćwiczyć np. wymianę komponentów na płytce PCB. Nigdy nie wiadomo kiedy tego typu skill okaże się przydatny.
Garść dodatkowych pomysłów
- Bezpieczeństwo – macie w planach konfigurację monitoringu do domu lub małej firmy? Komputer w roli serwera sprawdzi się w tej roli idealnie.
- Mail i WWW – na własnym serwerze możemy postawić klienta poczty lub stronę internetową.
- Nauki ciąg dalszy – nie mieliście nigdy styczności z Linuxem? Nie musicie formatować swojego głównego peceta; wystarczy zainstalować system na leciwym sprzęcie i zacząć przygodę. Dystrybucje OS-u spod znaku pingwina charakteryzują niskie wymagania i długi okres wsparcia.
- Dodatkowy PC – w dobie pandemii, zdalnej pracy i nauki okazuje się, że w niejednym domu potrzebne są dodatkowe komputery.
- Zapasowy komputer – jeśli zdarzy się, że nasz podstawowy sprzęt musi trafić na serwis nie ciekawą opcją okazuje się pecetowa abstynencja. W tym wypadku warto mieć rezerwowy komputer, który można użyczyć także osobie będącej w podobnej sytuacji.
- Pomoc potrzebującym – coś co dla nas nie przedstawia większej wartości dla innej osoby wręcz odwrotnie. Nie każdego stać na zupełnie nowy system a wykluczenie technologiczne to współcześnie poważny problem społeczny. Dlatego leciwy komputer warto rozważyć pod kątem darowizny na poczet organizacji edukacyjnych lub innych instytucji udzielających pomoc.
◾ Szukasz nowego komputera do grania? Sprawdź najnowsze modele TUTAJ
Drugie życie sprzętu
Jak widzicie, nawet jeśli jakiś PC nie radzi już sobie z uruchamianiem najnowszych gier i aplikacji, nie oznacza to, że nie przedstawia już żadnej wartości użytkowej. Wręcz przeciwnie! Tworzy on całkiem sporo nowych możliwości, o ile wykażemy się kreatywnością oraz inicjatywą.
Jednocześnie wspomniane propozycje użytkownika komputera nie wymagają szerokiego zakresu wiedzy. Przykładowo narzędzia do konfiguracji własnego serwera stały się na przestrzeni lat bardziej przyjazne laikom. Masę kroków podczas przygotowywania domowego NAS-a sam software wykona za nas, gdzie użytkownik musi skupić się wyłącznie na doprecyzowaniu najbardziej podstawowych parametrów. Co ważne, zadania w postaci serwera plików lub multimediów nie potrzebują sporych zasobów systemowych. Przekłada się to na umiarkowane zużycie energii. Jest to dość ważna informacja, bo przykładowo 10-letnie platformy z i3 lub i5 na pokładzie okazują się bardzo tanie w ogólnej eksploatacji.
A jakie są Wasze pomysły na wykorzystanie leciwego PC? 🤔
_ _ _
Dołącz do rodziny Optimus – polub i poleć nas znajomym!
Odwiedzaj naszą stronę na Facebooku, TikToku oraz YouTube i poleć nas znajomym! Sprawdź nasze aktualne promocje i konkursy!