Po premierze 12-tej generacji procesorów Intela nie mogliśmy doczekać się momentu, w którym będziemy mogli zaprezentować komputery oparte o tę serię CPU. Wszakże oferują one solidny skok w osiągach na wszystkich poziomach, od jednostek dla entuzjastów po budżetowe rozwiązania.
W naszej ofercie zagościł już komputer E-sport Extreme z i7-12700KF oraz RTX 3080 na pokładzie. Jest to jednostka skrojona pod wymagających entuzjastów i doskonale wiemy, że nie każdy szuka sprzętu na miarę stacji roboczej NASA. Tym sposobem na scenę wchodzi konfiguracja z przeciwnego końca skali. Przyjazny dla portfela acz wciąż oferujący solidnego kopa E-sport GB660T-CR1. Jednocześnie wraz z nową generacją pora finalnie przypieczętować przesiadkę z Windows 10 na najnowszą odsłonę Okienka Microsoftu z numerem 11.
Czas na nowe
Wybrany procesor i5-12400F to tradycyjna konstrukcja posiadająca sześć rdzeni fizycznych i dwanaście rdzeni logicznych. Pod tym względem nie różni się od dwóch poprzednich generacji i5. Bazowe taktowanie jednostki wynosi 2.5GHz, ale maksymalna częstotliwość turbo to 4.4GHz. Ponieważ procesor nie pobiera wiele energii, co przekłada się na niskie temperatury, do utrzymania takiego taktowania pod obciążeniem nie trzeba wybitnie wielkiego chłodzenia. Dlatego postawiliśmy na sprawdzoną konstrukcję Pure Rock 2 w stylowej matowej czerni.
Procesor osadzony został na płycie głównej Gigabyte B660 DS3H. Model ten występuje w czterech wariantach, gdzie wybór padł na rozwiązanie wykorzystujące moduły DDR4. W tym wypadku montujemy dwie kości o łącznej pojemności 16GB Corsair Vengeance PRO z stylowym podświetlaniem RGB na radiatorze. Pamięci pracują z zegarem 3000MHz i opóźnieniami CL16 w profilu XMP. Poza tym do dyspozycji użytkownik ma pięć slotów PCIe, gdzie jeden działa w trybie x16 a pozostałe w trybie x1. Do tego dwa porty M.2 PCIe 4.0. oraz kilka portów USB – w tym szybki USB 3.2 Gen2.
RTX na każdą kieszeń
Nvidia długo kazała czekać na dopełnienie oferty układów graficznych z rodziny Ampere, ale widać cierpliwość popłaca. RTX 3050 to pierwsza karta graficzna z serii „pięćdziesiątek” wspierająca DLSS oraz ray tracing. Gigabyte RTX 3050 Gaming OC to konstrukcja wyposażona w trzy wentylatory, które wystarczą aby opanować temperatury tego układu.
Doskonale wiemy, że RTX 3050 nie udźwignie pełnego ray tracingu w wysokobudżetowych tytułach. Śledzenie promieni skupione na prostszych efektach, jak np. bardziej realistyczne cienie, są już w zasięgu ręki. Istotną kartą przetargową będzie oczywiście DLSS. Szczególnie, jeśli mierzymy w panel z wysokim odświeżaniem lub rozdzielczość 1440p. Jak zawsze w temacie monitorów gamingowych odsyłamy do naszego blogowego wpisu. Do tego 3050-tka posiada wszystkie udogodnienia spotykane w droższych modelach z tej serii. Wystarczy wspomnieć ceniony i lubiany przez streamerów enkoder wideo Nvenc.
Gamingową odyseję czas zacząć
W 1080p duet i5 oraz RTX 3050 w Counter-Strike spokojnie dobije do 400 fps. W Apex Legends można pokusić się o panel 144Hz a wysokobudżetowy tytuły zorientowane na single player uruchomimy w dziewięćdziesięciu i więcej klatach na sekundę. Na papierze i5-12400F może wygląda niepozornie, ale usprawnienia architektury (szczególnie na polu IPC) czynią ten procesor twardym zawodnikiem. W cuglach kładzie na łopatki swoich poprzedników z rodziny i5. Co więcej, mimo sześciu rdzeni procek ten w gamingu wypada lepiej od niegdyś tuzów pokroju i9-9900K czy i7-10700K.
Klatki to jednak nie jedyny czynnik wpływający na odbiór gry. Warto jeszcze maksymalnie skrócić czas ładowania poziomów zarówno w zabawie singlowej jak i wieloosobowej. Dlatego nie było wyjścia i do komputera musiał powędrować dysk Corsair MP400 PCIe gen. 3.0 o okrągłej pojemności jednego terabajta. Słuchamy naszych odbiorców i dobrze wiemy, że w 2022 roku dysk typu HDD pod kątem gier wydaje się wręcz archaizmem. Musimy iść z duchem czasu oraz rosnących wymagań.
Kultura pracy to nasz priorytet
Jednostka GB660T-CR1 może pochwalić się nienaganną kulturą pracy nawet podczas wielogodzinnych sesji. Za należytą cyrkulację powietrza odpowiada obudowa Corsair iCUE 4000X, która fabrycznie posiada trzy wentylatory z podświetleniem RGB na froncie. Celem polepszania wyników dodaliśmy na tył wentylator Pure Wings 2 120mm, który odpowiada za należytą cyrkulację powietrza w okolicy procesora i jego sekcji zasilania. Jednocześnie, ponieważ wszystkie podzespoły przejawiają umiarkowany apetyt na prąd zasilacz Be quiet! System Power 9 o mocy 500W ma zapewnione spokojne życie, co przekład się na jego niską temperaturę i kulturę pracy.
Najważniejsze cechy komputera Optimus E-sport GB660T-CR1
- Core i5-12400F to bestia w swojej klasie. W grach deklasuje swoich poprzedników,
- Płyta główna Gigabyte w przyszłości stwarza możliwość pod rozbudowę,
- Mimo niepozornego wyglądu RTX 3050 z nawiązką wystarczy do tytułów esportowych. Dla odbiorców gustujący w tym gatunku gier duet 3050-tki oraz i5 sprawdza się perfekcyjnie,
- Komputer radzi sobie także z grami wysokobudżetowymi, pozwalając na zabawę z wysokimi ustawieniami grafiki,
- Pecet posiada na tyle solidnego kopa, że wystarczy do streamowania i pierwszych kroków stawianych na gruncie edycji wideo,
- Gamingowa maszyna nie może obyć się bez adresowalnego RGB zarządzanego przez software,
- Stawiamy na przyszłość pod postacią Windows 11,
- Dostępny od ręki u autoryzowanych partnerów,
- 36 miesięcy gwarancji door-to-door.
Specyfikacja:
- Obudowa: CORSAIR iCUE 4000X RGB TG Mid Tower BLACK
- Płyta główna: B660 DS3H DDR4 s1700 4DDR4 DP/HDMI M.2 ATX
- CPU: INTEL Core i5-12400 F BOX 2,5GHz, LGA1700
- Chłodzenie: Be quiet! Cooler CPU Pure Rock 2 Black BK007
- Pamięć: DDR4 Vengeance PRO RGB 16GB/3000(2*8GB) BLACK C
- SSD: 1TB MP400 Series 3480/1880 MB/s PCIe M.2
- Zasilacz: Be quiet! System Power 9 500W box BN246
- GPU: RTX 3050 Gaming OC 8GB GDDR6 128bit 2DP/2HDMI
- System: Windows 11 Home COA DOEM
- Dodatki: Be quiet! Wentylator Pure Wings 2 120mm BL046