Warto odwiedzić we Wrocławiu: Muzeum Gry i Komputerów

Komputery z lat 70., konsole i automaty arcade – pamiętacie jak to wyglądało? A może chcielibyście zobaczyć? Dzisiaj cofniemy się trochę w przeszłość i początki branży gamingowej w Polsce. Do obejrzenia jest kolekcja 200 maszyn i zabawek z lat 70. do 90. Zapraszamy Was do poznania Interaktywnego Muzeum Gry i Komputerów Minionej Ery. W naszej opinii to wyjątkowe miejsce łączące pokolenia, gdzie dorośli mają okazję powrócić z sentymentem do wspomnień z lat dzieciństwa, a dzieci mogą spędzić czas na dobrej zabawie.

Muzeum Gry i Komputerów

Do rozmowy zaprosiliśmy współzałożyciela Muzeum Jakuba Rzepeckiego. Zobaczcie, jak powstawała cała kolekcja i skąd w ogóle pojawił się pomysł na stworzenie takiego Miejsca.

  1. Skąd pomysł na Muzeum Gier?

Zajmujemy się popularyzowaniem wiedzy o starych komputerach, grach i historii informatyki prawie 10 lat. To nasza pasja. Na początku skupialiśmy się na organizowaniu małych wystaw na różnych imprezach – konwentach fantastyki, grach czy imprezach miłośników retro. Przez kilka lat było ich około 50-ciu. Z biegiem czasu nasze wystawy stawały się coraz większe, a czas ich przygotowywania coraz dłuższy. W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę z ogromu pracy, jaką wkładaliśmy w każde wydarzenie, szykowaliśmy eksponaty i opisy kilka tygodni, a sama wystawa trwała maksymalnie 3 dni. Zaczęliśmy więc myśleć nad stworzeniem czegoś bardziej trwałego. Tak powoli zrodziła się idea muzeum gier i komputerów.

Muzeum Gry i Komputerów

  1. Jakie gry można u Was znaleźć i jak długo zbieraliście je do tej kolekcji? Co było głównym kryterium wyboru?

Można powiedzieć, że gry i sprzęty zbieraliśmy całe życie. Nie pozbyliśmy się po prostu części konsol i komputerów, które mieliśmy jako dzieci, zadbaliśmy o ich konserwację i przechowanie, a później zaczęliśmy zbierać również te sprzęty, o których marzyliśmy w dzieciństwie. Gdy udało się zdobyć te konkretne, zaczęliśmy rozglądać się za kolejnymi – ważnymi choćby z punktu widzenia historii, ciekawymi w konstrukcji, albo takimi trochę szalonymi wynalazkami.

Tak powoli powstawała nasza kolekcja. W momencie tworzenia Muzeum okazało się, że nawet nie będziemy mogli wystawić wszystkiego, bo mimo, że Muzeum jest spore (ma około 200m2), to i tak uda się pokazać w nim jedynie 10% naszej kolekcji. Wybraliśmy więc te gry, konsole i komputery, które są ważne z punktu widzenia historii i te które były najbardziej ukochane przez swoich użytkowników. Staramy się teraz przyciągnąć do nas odwiedzających za pomocą popularnych gier i komputerów, by mogli na miejscu dowiedzieć się także o tych sprzętach mniej znanych.

  1. Największa perełka, jaką można u Was znaleźć?

Trudno wskazać jeden zabytek, który może otrzymać miano największej perełki z naszej kolekcji. Różne osoby wskażą prawdopodobnie różne komputery czy konsole. W mojej opinii warte uwagi są np. pierwsza konsola na świecie Magnavox Odyssey z roku 1972 czy pierwsza konsola na kartridże Fairchild Channel F z roku 1977. Mamy także np. pierwszy model IBM PC, czyli protoplastę każdego domowego PC-ta IBM PC 5150 z roku 1981. Fanów maszyn arcade może zainteresować jeden z niewielu automatów wektorowych Asteroids Deluxe z roku 1981. Fani firmy Apple ucieszą się na pewno z repliki komputera Apple I, który jest tak rzadki, że osiąga ceny setek tysięcy dolarów na aukcjach, a samych replik jest około 200 sztuk na świecie. Oprócz tego mamy całą masę innych sprzętów, z których na pewno każdy znajdzie swoich wielkich fanów.

Muzeum Gry i Komputerów

Muzeum Gry i Komputerów

  1. Jak oceniasz teraz branżę gamingową i jakie trendy prognozujesz?

Mimo, że wielu ludzi w naszym wieku lubi przytaczać powiedzenie “kiedyś gry były lepsze”, to my jesteśmy świadomi, że jest to nieprawda. Można powiedzieć, że kiedyś gry były inne, ale nie jakoś lepsze „z zasady”. Zdarzała się przecież cała masa gier wręcz “niegrywalnych”, tylko o nich w tym momencie nikt nie pamięta, pamięta się o tych dobrych i tych legendarnych. Co do branży gamingowej obecnie – nigdy nie mieliśmy aż tak wielkiego wyboru. Nawet jeśli kilka wielkich koncernów posuwa się do dość mało etycznych sposobów monetyzacji gier i czasem woli po prostu zarabiać, niż produkować dobre tytuły, to na szczęście mamy w opozycji do nich tysiące innych studio, firm, czy twórców niezależnych, którzy robią gry z ogromnym zamiłowaniem.

Muzeum Gry i Komputerów

  1. Jeszcze pytanie na koniec, widziałeś już serial „High Score: Złota era gier”?

Wstyd się przyznać, ale jestem dopiero po 3-cim odcinku tego dokumentu “High Score: Złota era gier”. Niestety czasu na wszystko po prostu nie starcza. Dokument wydaje się być przygotowany na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i naprawdę wspaniale, że znalazł się na platformie Natflix, która posiada tak duży zasięg. Ja na pewno będę go sukcesywnie oglądał do końca.

Kuba, dziękujemy za rozmowę i kibicujemy dalszym działaniom w odkrywaniu perełek gamingowych! Czytelników serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Gry i Komputerów we Wrocławiu. Gorąco polecamy!

Strona internetowa: www.gikme.pl

Dołącz do rodziny Optimus – polub i poleć nas znajomym!

– – –

Odwiedzaj naszą stronę na Facebooku Instagramie oraz YouTube i poleć nas znajomym! Sprawdź nasze aktualne promocje i konkursy!

Menu